Manewry Jednostek i Grup Ratowniczych “WAŁY 2008”

26 września 2008 w Ośrodku Wypoczynkowym Wały (gmina Brzeg Dolny) odbyły się manewry ratownicze,w których uczestniczyły:

-Państwowa Straż Pożarna z Wołowa
-Ochotnicza Straż Pożarna z Brzegu  Dolnego
-Grupa Ratownicza “Cichociemni”
-Grupa Operacyjna Dolnośląskiego  WOPR
-Sekcja Psów Ratowniczych  Górnośląskiego WOPR
-Członkowie Fundacji “Psi Ratownicy”

Opracowano cztery scenariusze ćwiczeń. Pierwszy zakładał wyciągnięcie z jeziora samochodu, w którym zostali uwięzieni ludzie. Płetwonurkowie WOPR wydobywają poszkodowanych z auta a następnie podczepiają linę do zatopionego ” Malucha”. Przy pomocy wyciągarki udaje się wydobyć go na brzeg. Chwilę po tym służby ratunkowe otrzymują komunikat, że na jeziorze wywraca się kajak z wędkarzami. Do akcji startują ratownicy z psami, podejmują osoby z wody i wyciągają na brzeg. W tym samym czasie z pomostu skaczą dwie dziewczynki, które są ratowane przez pozostałe łodzie ratownicze z psami. Wszyscy poszkodowani przetransportowani są do utworzonego w namiotach punktu medycznego. Ostatnim zadaniem ratowników było uwolnienie poszkodowanych z samochodu, który uderzył w drzewo. Strażacy OSP z Brzegu Dolnego, przy pomocy specjalistycznego sprzętu hydraulicznego zdejmują dach w uszkodzonym pojeździe, robiąc dostęp do poszkodowanych, następnie wspólnie z “Cichociemnymi” ewakuują ich do punktu medycznego.
Manewry zakończyły się rozdaniem pamiątkowych dyplomów oraz wspólnym grillem. W ćwiczeniach wzięło udział około 30 ratowników.

Iks- fighter

zdjęcia pochodzą ze zbiorów KP PSP w Wołowie

Categories: SOS

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Blocker